Skip to main content

Boreal Community Media

Cook County Silver Bay Ski Team compete at the State Meet

Feb 14, 2019 06:49AM ● By Editor

Will Surbaugh's second run on Wednesday.  Photo:  Steve Surbaugh


By Jon Nowacki of The Lake County News Chronicle - February 14, 2019

The Cook County Silver Bay team skied hard and fast on Wednesday at the State Meet at Giants Ridge in Biwabik.

Cook County-Silver Bay senior Reilly Wahlers, racing in her sixth state meet, went out in style. Her 1:14.88 was good for a career-best 10th.

"It's just awesome," Vikings coach Charles Lamb said. "She left it all out there. Reilly is a very hard worker and totally dedicated, so she deserves this."

Here are the results of the meet at Giants Ridge, Biwabik

Boys

Teams

1. Edina, 157; 2. Minneapolis Washburn, 150; 3. Minnetonka, 149; 4. Lakeville South, 141; 5. Stillwater, 132; 6. St. Thomas Academy, 102; 7. Duluth East, 85; 8. St. Cloud Area, 71.

Individuals

1. Kaarl Damberg, Mound, 1:11.72; 2. Luke Conway, MW, 1:12.10; 3. Adam Berghult, Edina, 1:12.59; 4. Eli Quist, Minnetonka, 1:13.03; 5. Jack Folkman, STA, 1:13.34; 6. Thomas Borash, Herm, 1:13.52; 7. Logan Griggs, MW, 1:13.58; 8. Izak Hofstad, Eagan, 1:14.06; 9. Kyle Wentworth, LS, 1:14.09; 10. Thomas Heren, CEC, 1:14.12; 21. Bren Elleson, DE, 1:16.61; 22. Jack Borash, Herm, 1:16.82; 38. Will Surbaugh, Cook County-Silver Bay, 1:18.70; 44. Jacob McCarthy, Virginia Area, 1:20.28; 45. Cale Hendricks, DE, 1:20.33; 62. Bryce Mlynarczyk, DE, 1:24.40; 66. Ethan Neveau, DE, 1:25.11; 68. Matias Merten, DE, 1:26.50; 75. Wyatt Shultz, 1:39.42.

Girls

Teams

1. Lakeville South, 153; 2. Orono, 152; 3. Minneapolis Southwest, 130; 4. Minnetonka, 130; 5. St. Paul Academy and Summit, 120; 6. Mankato West, 112; 7. Stillwater, 97; 8. Cook County-Silver Bay, 96.

Individuals

1. Peyton Servais, Lakeville North, 1:11.18; 2. Becca Devine, Eden Prairie, 1:11.23; 3. Lauren Geary, LS, 1:11.66; 4. Ashley Winberg, Herm, 1:12.29; 5. Bailey Donovan, SPA, 1:12.35; 6. Kendra Winberg, Herm, 1:13.79; 7. Cordelia Sherwood, Orono, 1:14.20; 8. Lauren Nida, LS, 1:14.65; 9. Isabelle Wolpert, SPA, 1:14.78; 10. Reilly Wahlers, CCSB, 1:14.88; 35. Sydney Jolowski, Hibbing, 1:20.38; 53. Sela Backstrom, CCSB, 1:22.70; 68. Kalina Dimatrova, CCSB, 1:27.77; 69. Elsa Lunde, CCSB, 1:27.96; 71. Margaret Duncan, Duluth Denfeld, 1:28.22; 78. Emma Sexauer, CCSB, 1:35.29.

To read the original article and more coverage of the tournament, follow this link.  https://www.duluthnewstribune.com/sports/other/4570958-prep-alpine-skiing-hermantown-trio-leads-way

Upcoming Events Near You
Boreal Ship Spotter - larger view here