Jan. 18, 2014   held at Marshall School, Duluth, MN

   Results for -> VARSITY GIRLS  -  1.1 Kilometer   ***  Sprint Qualifier *** top 28 to Sprint Heats

      Team
Place Plc   Bib #    Name                          School            Grade  NetTime      Back     Pace      Points

   1  (1) - 330  - Allen, Katie                - Duluth East           12  0:03:35.5    00:00    02:23/K     1

   2  (1) - 306  - Bianco, Erin                - Ely                   9   0:03:35.7    00:00    02:23/K     2

   3  (2) - 304  - Herman, Ashley              - Duluth East           12  0:03:38.2    00:02    02:25/K     3

   4  (1) - 310  - Viren, Solveig              - Grand Rapids          12  0:03:39.2    00:03    02:26/K     4

   5  (2) - 305  - Anderson, Maggie            - Grand Rapids          11  0:03:47.7    00:12    02:31/K     5

   6  (3) - 313  - Bock, Haley                 - Duluth East           12  0:03:50.3    00:14    02:33/K     6

   7  (1) - 316  - Fox, Erika                  - Cloquet-Esko-Carlton  9   0:03:50.7    00:15    02:33/K     7

   8  (4) - 349  - Junttola, Sanni             - Duluth East           12  0:03:51.0    00:15    02:34/K     8

   9  (5) - 341  - Patterson, Danielle         - Duluth East           12  0:03:52.0    00:16    02:34/K     9

  10  (2) - 357  - Jesme, Hannah               - Ely                   9   0:03:54.9    00:19    02:36/K     10

  11  (6) - 358  - Diaz, Alyssa                - Duluth East           12  0:03:57.4    00:21    02:38/K     11

  12  (7) - 321  - Curran, Sarah               - Duluth East           12  0:03:58.2    00:22    02:38/K     12

  13  (8) - 337  - Farrow, Sophie              - Duluth East           7   0:03:58.7    00:23    02:39/K     13

  14  (3) - 311  - DeRemee, Clara              - Ely                   12  0:04:00.9    00:25    02:40/K     14

  15  (4) - 338  - Prigge, Ryne                - Ely                   8   0:04:01.0    00:25    02:40/K     15

  16  (3) - 322  - Stertz, Emma                - Grand Rapids          8   0:04:02.3    00:26    02:41/K     16

  17  (1) - 309  - Wyland, Lucia               - Hibbing               7   0:04:03.3    00:27    02:42/K     17

  18  (9) - 352  - Curran, Stephanie           - Duluth East           10  0:04:03.9    00:28    02:42/K     18

  19  (1) - 307  - Coughlan, Megan             - Marshall              11  0:04:05.6    00:30    02:43/K     19

  20  (10)- 361  - Fontaine, Maddy             - Duluth East           12  0:04:05.8    00:30    02:43/K     20

  21  (11)- 375  - Harvieux, Zoe               - Duluth East           11  0:04:08.0    00:32    02:45/K     21

  22  (2) - 323  - Maijals, Anja               - Cloquet-Esko-Carlton  9   0:04:08.9    00:33    02:45/K     22

  23  (3) - 327  - Deters, Sylvie              - Cloquet-Esko-Carlton  9   0:04:10.6    00:35    02:47/K     23

  24  (4) - 329  - Hutchins, Holly             - Grand Rapids          11  0:04:11.7    00:36    02:47/K     24

  25  (5) - 328  - Terwilliger, Emma           - Ely                   8   0:04:16.3    00:40    02:50/K     25

  26  (6) - 368  - Thompson, Emma              - Ely                   11  0:04:17.1    00:41    02:51/K     26

  27  (12)- 363  - Hoffman, Ellie              - Duluth East           9   0:04:17.8    00:42    02:51/K     27

  28  (13)- 377  - Peterson, Hannah            - Duluth East           11  0:04:19.4    00:43    02:52/K     28

  29  (1) - 301  - Schreiner, Marina           - Two Harbors           10  0:04:19.5    00:44    02:53/K     29

  30  (14)- 367  - Vos, Nora                   - Duluth East           8   0:04:19.8    00:44    02:53/K     30

  31  (7) - 317  - Nelson, Lily Beth           - Ely                   10  0:04:20.5    00:45    02:53/K     31

  32  (15)- 369  - Bowen-Bailey, Sylvia        - Duluth East           10  0:04:21.0    00:45    02:54/K     32

  33  (1) - 320  - Abukhodair, Lyla            - Proctor/Hermantown    11  0:04:21.1    00:45    02:54/K     33

  34  (2) - 312  - VanDeelen, Anna             - Proctor/Hermantown    12  0:04:21.7    00:46    02:54/K     34

  35  (8) - 343  - DeRemee, Cate               - Ely                   9   0:04:22.7    00:47    02:55/K     35

  36  (5) - 355  - Schlauderaff, Shiloh        - Grand Rapids          9   0:04:23.8    00:48    02:55/K     36

  37  (16)- 376  - Stoneburner, Robyn          - Duluth East           12  0:04:24.7    00:49    02:56/K     37

  38  (9) - 348  - Nelson, Anna                - Ely                   8   0:04:26.8    00:51    02:57/K     38

  39  (4) - 342  - Waugh, Emma                 - Cloquet-Esko-Carlton  9   0:04:30.2    00:54    03:00/K     39

  40  (10)- 362  - Osthoff, Taryn              - Ely                   9   0:04:31.2    00:55    03:00/K     40

  41  (17)- 373  - French, Ellie               - Duluth East           10  0:04:31.5    00:56    03:01/K     41

  42  (1) - 302  - Stauber, Myra               - Duluth Denfeld        9   0:04:32.4    00:56    03:01/K     42

  43  (5) - 303  - Gregory, Courtney           - Cloquet-Esko-Carlton  10  0:04:33.5    00:58    03:02/K     43

  44  (2) - 319  - Klaysmat, Stephanie         - Hibbing               10  0:04:34.6    00:59    03:03/K     44

  45  (2) - 314  - Pohl, Emily                 - Duluth Denfeld        10  0:04:36.3    01:00    03:04/K     45

  46  (3) - 326  - Bremel, Madeline            - Proctor/Hermantown    12  0:04:38.6    01:03    03:05/K     46

  47  (2) - 315  - Berg, Scotti                - Two Harbors           11  0:04:38.8    01:03    03:05/K     47

  48  (18)- 371  - Myers, Maggie               - Duluth East           10  0:04:38.9    01:03    03:05/K     48

  49  (3) - 318  - Pohl, Riley                 - Duluth Denfeld        7   0:04:39.5    01:04    03:06/K     49

  50  (11)- 354  - Bremner, Elizabeth          - Ely                   11  0:04:40.0    01:04    03:06/K     50

  51  (6) - 333  - Viren, Annika               - Grand Rapids          7   0:04:41.2    01:05    03:07/K     51

  52  (12)- 366  - Hignell, Emily              - Ely                   11  0:04:41.8    01:06    03:07/K     52

  53  (19)- 379  - Graham, Ryley               - Duluth East           9   0:04:43.5    01:08    03:09/K     53

  54  (4) - 344  - McGraw, Andria              - Duluth Denfeld        10  0:04:45.2    01:09    03:10/K     54

  55  (7) - 347  - Jackson, Veronica           - Grand Rapids          10  0:04:51.2    01:15    03:14/K     55

  56  (13)- 370  - Haaversen, Caty             - Ely                   10  0:04:53.5    01:18    03:15/K     56

  57  (5) - 331  - Huston, Kelcy               - Duluth Denfeld        12  0:04:54.4    01:18    03:16/K     57

  58  (6) - 350  - Carrillo, Sophia            - Duluth Denfeld        11  0:04:55.5    01:20    03:17/K     58

  59  (20)- 382  - Valento, Isabel             - Duluth East           9   0:05:11.6    01:36    03:27/K     59

  60  (3) - 325  - Plummer, Julia              - Hibbing               10  0:05:12.8    01:37    03:28/K     60

  61  (21)- 381  - Lane, Grace                 - Duluth East           10  0:05:13.4    01:37    03:28/K     61

  62  (7) - 335  - Reynolds, Tara              - Duluth Denfeld        12  0:05:17.6    01:42    03:31/K     62

  63  (8) - 345  - Bolin, Jordan               - Grand Rapids          12  0:05:18.5    01:43    03:32/K     63

  64  (4) - 336  - Kero, Francie               - Hibbing               7   0:05:19.2    01:43    03:32/K     64

  65  (8) - 360  - Bergh, Liz                  - Duluth Denfeld        11  0:05:20.2    01:44    03:33/K     65

  66  (22)- 378  - Rubin, Anna                 - Duluth East           9   0:05:22.6    01:47    03:35/K     66

  67  (3) - 324  - Haaversen, Kari             - Two Harbors           10  0:05:22.9    01:47    03:35/K     67

  68  (23)- 380  - Melby, Alyssa               - Duluth East           8   0:05:36.1    02:00    03:44/K     68

  69  (9) - 364  - Shea, Kylie                 - Duluth Denfeld        9   0:05:36.7    02:01    03:44/K     69

  70  (4) - 351  - Linville, Krysi             - Two Harbors           11  0:05:41.0    02:05    03:47/K     70

  71  (5) - 340  - Zheng, Deena                - Hibbing               9   0:05:50.7    02:15    03:53/K     71

  72  (10)- 356  - Carrillo, Esther            - Duluth Denfeld        9   0:06:00.2    02:24    04:00/K     72

  73  (5) - 346  - Hudson, Natalie             - Two Harbors           10  0:06:02.5    02:27    04:01/K     73

  74  (11)- 359  - West, Hanna                 - Duluth Denfeld        12  0:06:09.4    02:33    04:06/K     74

            308  - Bettendorf, Hannah          - Proctor/Hermantown    DNS 

            332  - Seipke, Abigale             - Two Harbors           DNS 

            334  - Parks, Kaylee               - Cloquet-Esko-Carlton  DNS 

            339  - Walsberg, Ruby              - Two Harbors           DNS 

            353  - Swardstrom, Renee           - Two Harbors           DNS 

            365  - Pylka, Lily                 - Ely                   DNS 

            372  - Matthys, Emma               - Ely                   DNS 

            374  - Levar, Claire               - Ely                   DNS 

 

   Results for -> VARSITY BOYS  -  1.1 Kilometer   ***  Sprint Qualifier *** top 28 to Sprint Heats

      Team
Place Plc   Bib #    Name                          School            Grade  NetTime      Back     Pace      Points

   1  (1) - 206  - Rauzi, Joe                  - Duluth East           10  0:03:06.2    00:00    02:04/K     1

   2  (2) - 215  - Hayden, Samuel              - Duluth East           11  0:03:14.1    00:07    02:09/K     2

   3  (1) - 211  - Prigge, Seth                - Ely                   10  0:03:14.6    00:08    02:09/K     3

   4  (1) - 202  - Olson, Sam                  - Proctor/Hermantown    10  0:03:14.7    00:08    02:09/K     4

   5  (2) - 204  - Haaversen, Erik             - Ely                   12  0:03:15.3    00:09    02:10/K     5

   6  (2) - 216  - Smith, Zach                 - Proctor/Hermantown    12  0:03:16.0    00:09    02:10/K     6

   7  (3) - 220  - Patterson, Eric             - Duluth East           9   0:03:17.4    00:11    02:11/K     7

   8  (4) - 268  - Dott, Collin                - Duluth East           10  0:03:20.7    00:14    02:13/K     8

   9  (1) - 205  - Cervenka, Vasek             - Grand Rapids          9   0:03:21.0    00:14    02:14/K     9

  10  (1) - 201  - Carlson, Josh               - Cloquet-Esko-Carlton  12  0:03:21.3    00:15    02:14/K     10

  11  (3) - 223  - Welch, Jacob                - Proctor/Hermantown    11  0:03:22.5    00:16    02:15/K     11

  12  (5) - 264  - Rauzi, Lino                 - Duluth East           12  0:03:23.4    00:17    02:15/K     12

  13  (1) - 222  - Kolodji, Amos               - Hibbing               9   0:03:24.8    00:18    02:16/K     13

  14  (2) - 214  - Muller, Sam                 - Grand Rapids          11  0:03:26.6    00:20    02:17/K     14

  15  (6) - 228  - Bray, Charlie               - Duluth East           12  0:03:28.7    00:22    02:19/K     15

  16  (2) - 217  - Sobczak, Robbie             - Cloquet-Esko-Carlton  10  0:03:30.1    00:23    02:20/K     16

  17  (7) - 238  - Buffington, Patrick         - Duluth East           12  0:03:31.2    00:25    02:20/K     17

  18  (1) - 203  - Hommes, Everett             - Two Harbors           11  0:03:31.9    00:25    02:21/K     18

  19  (4) - 226  - Mozol, Jason                - Proctor/Hermantown    12  0:03:32.5    00:26    02:21/K     19

  20  (8) - 243  - Hayden, Levi                - Duluth East           9   0:03:32.8    00:26    02:21/K     20

  21  (1) - 208  - Rudolph-Lavalier, Logan     - Duluth Denfeld        12  0:03:34.2    00:28    02:22/K     21

  22  (9) - 263  - Lucca, Tony                 - Duluth East           11  0:03:34.4    00:28    02:22/K     22

  23  (10)- 258  - Thibodeau, Matthew          - Duluth East           12  0:03:35.0    00:28    02:23/K     23

  24  (2) - 213  - Cruikshank, Owen            - Two Harbors           12  0:03:36.4    00:30    02:24/K     24

  25  (2) - 210  - Rosholt, Nathaniel          - Duluth Denfeld        10  0:03:38.7    00:32    02:25/K     25

  26  (11)- 256  - Lucca, Chris                - Duluth East           11  0:03:40.2    00:34    02:26/K     26

  27  (3) - 224  - Stouffer, Simon             - Ely                   9   0:03:40.4    00:34    02:26/K     27

  28  (3) - 234  - Viren, Hans                 - Grand Rapids          10  0:03:40.7    00:34    02:27/K     28

  29  (3) - 236  - Deters, Sam                 - Duluth Denfeld        12  0:03:42.2    00:36    02:28/K     29

  30  (12)- 248  - Hill, Kendall               - Duluth East           10  0:03:42.7    00:36    02:28/K     30

  31  (4) - 221  - Burley, Austin              - Duluth Denfeld        11  0:03:44.5    00:38    02:29/K     31

  32  (1) - 212  - Espe, Jon                   - Marshall              10  0:03:45.2    00:39    02:30/K     32

  33  (4) - 227  - Terwilliger, Sam            - Ely                   10  0:03:46.9    00:40    02:31/K     33

  34  (13)- 267  - Dylla, Daniel               - Duluth East           10  0:03:47.4    00:41    02:31/K     34

  35  (14)- 270  - Wickman, Grant              - Duluth East           10  0:03:48.9    00:42    02:32/K     35

  36  (5) - 231  - Slade, Hans                 - Duluth Denfeld        12  0:03:49.5    00:43    02:33/K     36

  37  (15)- 271  - Arvidson-Hicks, Hans        - Duluth East           10  0:03:50.8    00:44    02:33/K     37

  38  (5) - 244  - Gustafson, Ben              - Ely                   8   0:03:51.0    00:44    02:34/K     38

  39  (2) - 207  - Fairbanks, Ethan            - Marshall              11  0:03:51.6    00:45    02:34/K     39

  40  (4) - 240  - Cease, Eddie                - Grand Rapids          10  0:03:51.7    00:45    02:34/K     40

  41  (6) - 249  - Huston, Derek               - Duluth Denfeld        10  0:03:52.1    00:45    02:34/K     41

  42  (3) - 218  - Overby, Mikael              - Two Harbors           9   0:03:52.9    00:46    02:35/K     42

  43  (2) - 233  - Maki, Will                  - Hibbing               12  0:03:53.5    00:47    02:35/K     43

  44  (5) - 250  - Arregi, Benat               - Grand Rapids          12  0:03:55.5    00:49    02:37/K     44

  45  (6) - 247  - Olson, Solomon              - Ely                   9   0:03:56.9    00:50    02:37/K     45

  46  (6) - 225  - Fedje-Johnston, Gus         - Grand Rapids          11  0:03:57.1    00:50    02:38/K     46

  47  (7) - 259  - Dirks, Henry                - Ely                   8   0:03:59.9    00:53    02:39/K     47

  48  (7) - 246  - Davis, Brian                - Duluth Denfeld        12  0:04:00.1    00:53    02:40/K     48

  49  (16)- 272  - Derauf, Ian                 - Duluth East           8   0:04:03.5    00:57    02:42/K     49

  50  (8) - 254  - Anderson, Caleb             - Ely                   11  0:04:04.9    00:58    02:43/K     50

  51  (3) - 257  - Fischer, Gage               - Hibbing               9   0:04:06.1    00:59    02:44/K     51

  52  (17)- 269  - Scott, Liam                 - Duluth East           12  0:04:07.7    01:01    02:45/K     52

  53  (4) - 251  - Rude, Adam                  - Hibbing               8   0:04:08.6    01:02    02:45/K     53

  54  (7) - 241  - Johnson, McKinley           - Grand Rapids          11  0:04:13.6    01:07    02:49/K     54

  55  (18)- 266  - Anderson, Evan              - Duluth East           9   0:04:14.2    01:08    02:49/K     55

  56  (3) - 274  - Spry, Jackson               - Marshall              9   0:04:16.8    01:10    02:51/K     56

  57  (8) - 260  - Fierek, Max                 - Duluth Denfeld        8   0:04:17.3    01:11    02:51/K     57

  58  (5) - 245  - Mandsager, Alex             - Hibbing               11  0:04:17.5    01:11    02:51/K     58

  59  (9) - 235  - Haag, Andrew                - Ely                   11  0:04:20.2    01:14    02:53/K     59

  60  (10)- 261  - Inomata, Akira              - Ely                   12  0:04:20.8    01:14    02:53/K     60

  61  (4) - 219  - Steininger, Murphy          - Marshall              10  0:04:38.5    01:32    03:05/K     61

  62  (5) - 229  - Young, Charles              - Marshall              10  0:04:39.5    01:33    03:06/K     62

  63  (9) - 252  - Spehar, Jake                - Duluth Denfeld        11  0:04:45.4    01:39    03:10/K     63

  64  (6) - 230  - Shimmin, Gabe               - Marshall              9   0:04:52.9    01:46    03:15/K     64

  65  (7) - 273  - Byrnes, Kory                - Marshall              9   0:04:56.5    01:50    03:17/K     65

  66  (4) - 237  - Deming, Zach                - Two Harbors           11  0:05:08.5    02:02    03:25/K     66

  67  (8) - 275  - Khwaja, Yusuf               - Marshall              10  0:05:14.8    02:08    03:29/K     67

  68  (10)- 262  - Slade, Noah                 - Duluth Denfeld        10  0:05:31.1    02:24    03:40/K     68

  69  (9) - 242  - Falgier, Andrew             - Marshall              9   0:05:43.1    02:36    03:48/K     69

            265  - Richardson, Will            - Duluth Denfeld        DNS           

            209  - Baird, Lochlan              - Hibbing               DNS 

            232  - Compton, Ethan              - Two Harbors           DNS 

            253  - David, Evan                 - Grand Rapids          DNS 

            255  - Sinkonen, Parker            - Cloquet-Esko-Carlton  DNS 

 

*** Note: Jr. High Races were Mass Start and not officially timed ***

Junior High Boys 3.1 Km Freestyle Race top ten courtesy of Dave Johnson

PlaceBIB #Name             Time     School

1    60   Parrot, Jarid    10:29.6  Proctor/Hermantown

2    31   Bremner, Aiden   11:18.5  Ely

3    38   Chandler, Sam    11:23.9  Duluth East

4    41   Olson, Elijah    11:27.2  Grand Rapids

5    43   Hoffman, Seth    11:36.2  Duluth East

6    36   Wickman, Ryan    12:03.0  North Star

7    34   Stertz, Sam      12:06.2  Mt. Itasca

8    45   Kemp, Seth       12:11.1  Marshall

9    35   Campbell, Henry  12:20.8  Marshall

10   54   Sich, Nate       12:42.2  North Star

 

Junior High Girls 3.1 Km Freestyle Race top ten courtesy of Dave Johnson

PlaceBIB#  Name                    Time   School

1    135   Bercher, Evelyn         12:06  Ely

2    143   Pasmick, Laura          12:07  Ely

3    129   Johnson, Maria          12:24  Duluth East

4    152   Dalberg, Lindey         12:33  Ely

5    137   Larsen, Brita           13:07  Duluth East

6    151   Voss, Annika            13:09  Proctor/Hermatown

7    145   Hudyma, Adrianna        13:48  Duluth Denfeld

8    138   Skwira-Brown, Katherine 13:51  Duluth Denfeld

9    132   Schlauderaff, Samara    13:58  Grand Rapids

10   140   LaFontaine, Anna        14:20  Duluth East

 

   Results for -> VARSITY GIRLS  -  3.1 Kilometer   *** FREESTYLE Consolation Race ***

      Team
Place Plc   Bib #    Name                          School            Grade  NetTime      Back     Pace      Points

   1  (1) - 317  - Nelson, Lily Beth           - Ely                   10  0:10:59.3    00:00    04:23/K     1

   2  (1) - 301  - Schreiner, Marina           - Two Harbors           10  0:10:59.4    00:00    04:23/K     2

   3  (1) - 367  - Vos, Nora                   - Duluth East           8   0:11:22.2    00:22    04:32/K     3

   4  (2) - 369  - Bowen-Bailey, Sylvia        - Duluth East           10  0:11:27.0    00:27    04:34/K     4

   5  (1) - 342  - Waugh, Emma                 - Cloquet-Esko-Carlton  9   0:11:42.6    00:43    04:41/K     5

   6  (2) - 343  - DeRemee, Cate               - Ely                   9   0:11:49.2    00:49    04:43/K     6

   7  (3) - 348  - Nelson, Anna                - Ely                   8   0:11:49.5    00:50    04:43/K     7

   8  (1) - 312  - VanDeelen, Anna             - Proctor/Hermantown    12  0:11:59.2    00:59    04:47/K     8

   9  (4) - 362  - Osthoff, Taryn              - Ely                   9   0:12:10.6    01:11    04:52/K     9

  10  (2) - 320  - Abukhodair, Lyla            - Proctor/Hermantown    11  0:12:13.6    01:14    04:53/K     10

  11  (1) - 302  - Stauber, Myra               - Duluth Denfeld        9   0:12:15.8    01:16    04:54/K     11

  12  (1) - 319  - Klaysmat, Stephanie         - Hibbing               10  0:12:22.4    01:23    04:56/K     12

  13  (5) - 354  - Bremner, Elizabeth          - Ely                   11  0:12:24.6    01:25    04:57/K     13

  14  (3) - 373  - French, Ellie               - Duluth East           10  0:12:28.8    01:29    04:59/K     14

  15  (4) - 379  - Graham, Ryley               - Duluth East           9   0:12:35.2    01:35    05:02/K     15

  16  (5) - 371  - Myers, Maggie               - Duluth East           10  0:12:39.7    01:40    05:03/K     16

  17  (6) - 376  - Stoneburner, Robyn          - Duluth East           12  0:12:51.9    01:52    05:08/K     17

  18  (3) - 326  - Bremel, Madeline            - Proctor/Hermantown    12  0:12:56.3    01:57    05:10/K     18

  19  (2) - 303  - Gregory, Courtney           - Cloquet-Esko-Carlton  10  0:12:58.1    01:58    05:11/K     19

  20  (2) - 318  - Pohl, Riley                 - Duluth Denfeld        7   0:12:59.2    01:59    05:11/K     20

  21  (2) - 315  - Berg, Scotti                - Two Harbors           11  0:13:02.5    02:03    05:13/K     21

  22  (3) - 314  - Pohl, Emily                 - Duluth Denfeld        10  0:13:04.8    02:05    05:13/K     22

  23  (1) - 347  - Jackson, Veronica           - Grand Rapids          10  0:13:11.8    02:12    05:16/K     23

  24  (2) - 336  - Kero, Francie               - Hibbing               7   0:13:14.5    02:15    05:17/K     24

  25  (4) - 331  - Huston, Kelcy               - Duluth Denfeld        12  0:13:29.8    02:30    05:23/K     25

  26  (3) - 324  - Haaversen, Kari             - Two Harbors           10  0:13:40.8    02:41    05:28/K     26

  27  (2) - 333  - Viren, Annika               - Grand Rapids          7   0:13:42.1    02:42    05:28/K     27

  28  (7) - 382  - Valento, Isabel             - Duluth East           9   0:13:45.7    02:46    05:30/K     28

  29  (5) - 344  - McGraw, Andria              - Duluth Denfeld        10  0:13:47.6    02:48    05:31/K     29

  30  (8) - 381  - Lane, Grace                 - Duluth East           10  0:13:49.6    02:50    05:31/K     30

  31  (3) - 325  - Plummer, Julia              - Hibbing               10  0:13:49.7    02:50    05:31/K     31

  32  (6) - 366  - Hignell, Emily              - Ely                   11  0:13:49.8    02:50    05:31/K     32

  33  (7) - 370  - Haaversen, Caty             - Ely                   10  0:13:55.6    02:56    05:34/K     33

  34  (6) - 360  - Bergh, Liz                  - Duluth Denfeld        11  0:13:59.3    03:00    05:35/K     34

  35  (3) - 355  - Schlauderaff, Shiloh        - Grand Rapids          9   0:14:05.3    03:06    05:38/K     35

  36  (7) - 350  - Carrillo, Sophia            - Duluth Denfeld        11  0:14:26.2    03:26    05:46/K     36

  37  (9) - 378  - Rubin, Anna                 - Duluth East           9   0:14:39.1    03:39    05:51/K     37

  38  (10)- 380  - Melby, Alyssa               - Duluth East           8   0:14:47.0    03:47    05:54/K     38

  39  (4) - 345  - Bolin, Jordan               - Grand Rapids          12  0:14:54.1    03:54    05:57/K     39

  40  (8) - 364  - Shea, Kylie                 - Duluth Denfeld        9   0:14:56.3    03:57    05:58/K     40

  41  (4) - 340  - Zheng, Deena                - Hibbing               9   0:15:25.8    04:26    06:10/K     41

  42  (4) - 351  - Linville, Krysi             - Two Harbors           11  0:15:45.9    04:46    06:18/K     42

  43  (5) - 346  - Hudson, Natalie             - Two Harbors           10  0:16:12.0    05:12    06:28/K     43

  44  (9) - 356  - Carrillo, Esther            - Duluth Denfeld        9   0:16:19.5    05:20    06:31/K     44

  45  (10)- 359  - West, Hanna                 - Duluth Denfeld        12  0:16:55.3    05:56    06:46/K     45

           

   Results for -> VARSITY BOYS  -  3.1 Kilometer   *** FREESTYLE Consolation Race ***

      Team
Place Plc   Bib #    Name                          School            Grade  NetTime      Back     Pace      Points

   1  (1) - 221  - Burley, Austin              - Duluth Denfeld        11  0:09:43.4    00:00    03:08/K     1

   2  (1) - 248  - Hill, Kendall               - Duluth East           10  0:09:46.7    00:03    03:09/K     2

   3  (1) - 225  - Fedje-Johnston, Gus         - Grand Rapids          11  0:10:03.2    00:19    03:14/K     3

   4  (1) - 218  - Overby, Mikael              - Two Harbors           9   0:10:09.2    00:25    03:16/K     4

   5  (2) - 236  - Deters, Sam                 - Duluth Denfeld        12  0:10:10.0    00:26    03:16/K     5

   6  (1) - 227  - Terwilliger, Sam            - Ely                   10  0:10:11.8    00:28    03:17/K     6

   7  (2) - 270  - Wickman, Grant              - Duluth East           10  0:10:19.5    00:36    03:19/K     7

   8  (3) - 271  - Arvidson-Hicks, Hans        - Duluth East           10  0:10:26.1    00:42    03:21/K     8

   9  (2) - 244  - Gustafson, Ben              - Ely                   8   0:10:27.0    00:43    03:22/K     9

  10  (3) - 247  - Olson, Solomon              - Ely                   9   0:10:38.4    00:55    03:25/K     10

  11  (2) - 250  - Arregi, Benat               - Grand Rapids          12  0:10:39.1    00:55    03:26/K     11

  12  (1) - 233  - Maki, Will                  - Hibbing               12  0:10:39.8    00:56    03:26/K     12

  13  (3) - 246  - Davis, Brian                - Duluth Denfeld        12  0:10:40.6    00:57    03:26/K     13

  14  (4) - 231  - Slade, Hans                 - Duluth Denfeld        12  0:10:45.9    01:02    03:28/K     14

  15  (4) - 267  - Dylla, Daniel               - Duluth East           10  0:10:47.3    01:03    03:28/K     15

  16  (1) - 212  - Espe, Jon                   - Marshall              10  0:10:48.8    01:05    03:29/K     16

  17  (2) - 251  - Rude, Adam                  - Hibbing               8   0:10:50.7    01:07    03:29/K     17

  18  (5) - 272  - Derauf, Ian                 - Duluth East           8   0:10:52.9    01:09    03:30/K     18

  19  (3) - 240  - Cease, Eddie                - Grand Rapids          10  0:10:56.6    01:13    03:31/K     19

  20  (6) - 269  - Scott, Liam                 - Duluth East           12  0:11:06.2    01:22    03:34/K     20

  21  (5) - 249  - Huston, Derek               - Duluth Denfeld        10  0:11:15.8    01:32    03:38/K     21

  22  (4) - 254  - Anderson, Caleb             - Ely                   11  0:11:21.8    01:38    03:39/K     22

  23  (5) - 259  - Dirks, Henry                - Ely                   8   0:11:22.8    01:39    03:40/K     23

  24  (3) - 245  - Mandsager, Alex             - Hibbing               11  0:11:23.8    01:40    03:40/K     24

  25  (4) - 257  - Fischer, Gage               - Hibbing               9   0:11:26.4    01:43    03:41/K     25

  26  (2) - 207  - Fairbanks, Ethan            - Marshall              11  0:11:32.1    01:48    03:43/K     26

  27  (6) - 235  - Haag, Andrew                - Ely                   11  0:11:47.2    02:03    03:48/K     27

  28  (7) - 261  - Inomata, Akira              - Ely                   12  0:11:55.2    02:11    03:50/K     28

  29  (7) - 266  - Anderson, Evan              - Duluth East           9   0:12:00.5    02:17    03:52/K     29

  30  (6) - 260  - Fierek, Max                 - Duluth Denfeld        8   0:12:01.7    02:18    03:52/K     30

  31  (4) - 241  - Johnson, McKinley           - Grand Rapids          11  0:12:11.4    02:28    03:55/K     31

  32  (3) - 274  - Spry, Jackson               - Marshall              9   0:12:28.8    02:45    04:01/K     32

  33  (7) - 252  - Spehar, Jake                - Duluth Denfeld        11  0:12:49.9    03:06    04:08/K     33

  34  (4) - 229  - Young, Charles              - Marshall              10  0:13:27.7    03:44    04:20/K     34

  35  (5) - 219  - Steininger, Murphy          - Marshall              10  0:13:28.4    03:45    04:20/K     35

  36  (6) - 230  - Shimmin, Gabe               - Marshall              9   0:13:30.4    03:47    04:21/K     36

  37  (2) - 237  - Deming, Zach                - Two Harbors           11  0:14:01.0    04:17    04:31/K     37

  38  (7) - 273  - Byrnes, Kory                - Marshall              9   0:15:00.5    05:17    04:50/K     38

  39  (8) - 275  - Khwaja, Yusuf               - Marshall              10  0:15:13.5    05:30    04:54/K     39

  40  (8) - 262  - Slade, Noah                 - Duluth Denfeld        10  0:15:18.1    05:34    04:56/K     40

  41  (9) - 242  - Falgier, Andrew             - Marshall              9   0:15:42.7    05:59    05:04/K     41

  42  (9) - 265  - Richardson, Will            - Duluth Denfeld        12  0:23:43.0    13:59    07:39/K     42

 

*** SPRINT HEATS ***

GIRLS QUARTERFINALS

Heat A

Qualif. Pick Bib   Name                School      Place
Rank

1       1    101   Allen, Katie        Duluth East   1

8       2    108   Junttola, Sanni     Duluth East   2

9       3    109   Patterson, Danielle Duluth East   3

15      5    115   Prigge, Ryne        Ely           5

17      5    117   Wyland, Lucia       Hibbing       6

18      6    118   Curran, Stephanie   Duluth East   4

25      7    125   Terwilliger, Emma   Ely           7

Heat B

Qualif. Pick Bib   Name                School      Place
Rank

3       1    103   Herman, Ashley      Duluth East   1

6       2    106   Bock, Haley         Duluth East   3

11      3    111   Diaz, Alyssa        Duluth East   2

14      4    114   DeRemee, Clara      Ely           4

20      5    120   Fontaine, Maddy     Duluth East   6

23      6    123   Deters, Sylvie      C-E-C         5

27      7    127   Hoffman, Ellie      Duluth East   7

Heat C

Qualif. Pick Bib   Name                School      Place
Rank

4       1    104   Viren, Solveig      Grand Rapids  1

5       2    105   Anderson, Maggie    Grand Rapids  6

12      3    112   Curran, Sarah       Duluth East   3

13      4    113   Farrow, Sophie      Duluth East   2

21      5    121   Harvieux, Zoe       Duluth East   7

22      6    122   Maijals, Anja       C-E-C         4

28      7    128   Peterson, Hannah    Duluth East   5

Heat D

Qualif. Pick Bib   Name                School      Place
Rank

2       1    102   Bianco, Erin        Ely           1

7       2    107   Fox, Erika          C-E-C         2

10      3    110   Jesme, Hannah       Ely           7

16      4    116   Stertz, Emma        Grand Rapids  4

19      5    119   Coughlan, Megan     Marshall      3

24      6    124   Hutchins, Holly     Grand Rapids  6

26      7    126   Thompson, Emma      Ely           5

 

GIRLS SEMIFINALS

Heat A

top three from A & B Quarterfinal Heats

Pick Bib   Name                        School      Place

2    103   Herman, Ashley              Duluth East   1

1    101   Allen, Katie                Duluth East   2

5    106   Bock, Haley                 Duluth East   3

4    109   Patterson, Danielle         Duluth East   4

3    108   Junttola, Sanni             Duluth East   5

6    111   Diaz, Alyssa                Duluth East   6

 

Heat B

top three from C & D Quarterfinal Heats   

Pick Bib   Name                        School      Place

2    104   Viren, Solveig              Grand Rapids  1

1    102   Bianco, Erin                Ely           2

3    107   Fox, Erika                  C-E-C         3

4    112   Curran, Sarah               Duluth East   4

5    113   Farrow, Sophie              Duluth East   5

6    119   Coughlan, Megan             Marshall      6

 

GIRLS CONSOLATION FINAL

Pick Bib   Name                        School      Place

3    111   Diaz, Alyssa                Duluth East   1

5    113   Farrow, Sophie              Duluth East   2

2    109   Patterson, Danielle         Duluth East   3

4    112   Curran, Sarah               Duluth East   4

1    108   Junttola, Sanni             Duluth East   5

6    119   Coughlan, Megan             Marshall      6

 

GIRLS FINAL 

top three from Semifinal Heats A & B

Pick Bib   Name                        School      Place

1    101   Allen, Katie                Duluth East   1

6    107   Fox, Erika                  C-E-C         2

2    102   Bianco, Erin                Ely           3

3    103   Herman, Ashley              Duluth East   4

5    106   Bock, Haley                 Duluth East   5

4    104   Viren, Solveig              Grand Rapids  6

 

 

BOYS QUARTERFINALS

Heat A

Qualif. Pick Bib   Name                School       Place
Rank

1       1    1     Rauzi, Joe          Duluth East    1

8       2    8     Dott, Collin        Duluth East    2

9       3    9     Cervenka, Vasek     Grand Rapids   3

15      4    15    Bray, Charlie       Duluth East    4

17      5    17    Buffington, Patrick Duluth East    5

18      6    18    Hommes, Everett     Two Harbors    6

25      7    25    Rosholt, Nathaniel  Duluth Denfeld 7

Heat B

Qualif. Pick Bib   Name                School            Place
Rank

3       1    3     Prigge, Seth        Ely                 1

6       2    6     Smith, Zach         Proctor/Hermantown  2

11      3    11    Welch, Jacob        Proctor/Hermantown  3

14      4    14    Muller, Sam         Grand Rapids        4

20      5    20    Hayden, Levi        Duluth East         5

23      6    23    Thibodeau, Matthew  Duluth East         6

27      7    27    Stouffer, Simon     Ely                 7

Heat C

Qualif. Pick Bib   Name                School            Place
Rank

4       1    4     Olson, Sam P        Proctor/Hermantown  1

5       2    5     Haaversen, Erik     Ely                 2

12      3    12    Rauzi, Lino         Duluth East         6

13      4    13    Kolodji, Amos       Hibbing             7

21      5    21    Rudolph-Lavalier, L Duluth Denfeld      4

22      6    22    Lucca, Tony         Duluth East         5

28      7    28    Viren, Hans         Grand Rapids        3

Heat D

Qualif. Pick Bib   Name                School            Place
Rank

2       1    2     Hayden, Samuel      Duluth East         1

7       2    7     Patterson, Eric     Duluth East         2

10      3    10    Carlson, Josh       C-E-C               3

16      4    16    Sobczak, Robbie     C-E-C               4

19      5    19    Mozol, Jason        Proctor/Hermantown  5

24      6    24    Cruikshank, Owen    Two Harbors         7

26      7    26    Lucca, Chris        Duluth East         6

 

BOYS SEMIFINALS

Heat A

top three from A & B Quarterfinal Heats

Pick Bib   Name                    School           Place

2    3     Prigge, Seth            Ely                1

1    1     Rauzi, Joe              Duluth East        2

3    6     Smith, Zach             Proctor/Hermantown 3

5    9     Cervenka, Vasek         Grand Rapids       4

4    8     Dott, Collin            Duluth East        5

6    20    Hayden, Levi            Duluth East        6

 

Heat B

top three from C & D Quarterfinal Heats

Pick Bib   Name                    School           Place

1    2     Hayden, Samuel          Duluth East        1

3    5     Haaversen, Erik         Ely                2

2    4     Olson, Sam              Proctor/Hermantown 3

4    7     Patterson, Eric         Duluth East        4

6    28    Viren, Hans             Grand Rapids       5

5    10    Carlson, Josh           C-E-C              6

 

BOYS CONSOLATION FINAL

Pick Bib   Name                    School           Place

1    7     Patterson, Eric         Duluth East        1

3    9     Cervenka, Vasek         Grand Rapids       2

2    8     Dott, Collin            Duluth East        3

4    10    Carlson, Josh           C-E-C              4

5    20    Hayden, Levi            Duluth East        5

6    28    Viren, Hans             Grand Rapids       6

 

BOYS FINAL

top three from Semifinal Heats A & B

Pick Bib   Name                    School           Place

3    3     Prigge, Seth            Ely                1

1    1     Rauzi, Joe              Duluth East        2

2    2     Hayden, Samuel          Duluth East        3

6    6     Smith, Zach             Proctor/Hermantown 4

5    5     Haaversen, Erik         Ely                5

4    4     Olson, Sam              Proctor/Hermantown 6